Банско постави финал на 27-ото издание на джаз фестивала в града с изпълнение на Алюн Уейд и млади таланти от джаз академията на фестивала. Последната, осма фестивална вечер, събра огромно множество публика на централния площад „Никола Вапцаров“, а концерти имаха индонезийците от „Вертигонг“, които пяха и на български език, и американският тромпетист, джаз композитор, продуцент и вокалист Тио Крокър.
Второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ ще се състои от 20 до 22 ноември, съобщиха от екипа на сдружението на автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", което е организатор на събитието.
Идеята на конкурса е да насърчи индивидуалния талант и да формира музикална общност, в която жанровото многообразие и творчество се ценят. Млади музиканти ще се борят за награди в три конкурсни вечери, в които да покажат най-доброто от своята музика. Събитието ще се състои за втори път тази година, след като през февруари "Музикаутор" и Националният студентски дом възродиха емблематичния форум от 70-те до 90-те години на миналия век, известен още като „Малкия Орфей“ и организиран от българския композитор Панайот Славчев.
В първото издание на конкурса през февруари бяха представени 39 авторски песни, изпълнени както
„Тоя талант не бива да се губи“. Това казал Владимир Димитров-Майстора, виждайки творбите на едва 15-годишния Стоян Венев. Той пръв открива таланта на даровития младеж и го насочва към училище в София. Днес отбелязваме 120 години от рождението на това „талантливо момче“, чието име днес се нарежда сред най-именитите художници.
ОТБЕЛЯЗВАНЕ НА 120-ГОДИШНИНАТА
Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ представя изложба „120 години от рождението на Стоян Венев – български художник, живописец, карикатурист и график“. Експозицията ще бъде открита на 23 септември и може да бъде разгледана до 23 октомври.
Юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев бе открита снощи в художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил.
РАБО
Пиесата "Оръжията и човекът" има едно важно послание - как две враждуващи страни накрая започват да се обичат. Това е най-важният въпрос за обществото, коментира Васил Василев, директор на Народния театър "Иван Вазов", в предаването на БНТ "Денят започва с Георги Любенов".
Нека спрем да говорим и взаимно да се обвиняване, повече няма нужда от това, ние се направихме на маскари, заяви той.
За ситуацията в четвъртък Василев разказа, че театърът е бил "окупиран" и "ние работихме в една военна обстановка". Ако има обвинения срещу мен, те са, че излязох и защитих институцията си, заяви Василев. След представлението бяхме готови да застанем пред публиката и да дебатираме – пиесата антибългарска ли е е, може ли някой да се обиди, може ли в нея да търсим човечност и разбиране, може ли да се сплотяваме, коментира още той. Никога не бих се подиграл
Китаристът Джош Клингхофър, бивш член на „Ред хот чили пепърс“, пледира чрез адвокатката си невинност в четвъртък по обвинение в непредумишлено убийство на пешеходец, съобщи АП.
Властите твърдят, че 44-годишният Клингхофър е шофирал джип и е правил ляв завой в град Алхамбра, Калифорния, източно от Лос Анджелис, на 18 март, когато е блъснал 47-годишния Израел Санчес, който е вървял на пешеходна пътека. По-късно Санчес е обявен за мъртъв в болница.
На 29 август Клингхофър бе обвинен в непредумишлено убийство по непредпазливост, за което може да му бъде наложена максимална присъда от една година затвор и глоба от 1000 долара. Той не е обвинен в умишлено престъпление, а само че не е дал предимство.
Адвокатката му Блеър Бърк направи изявление от негово име в съдебната зала на Алхамбра и след изслушването отказа коментари.
Дъщерята н
Светлин Русев и Лия Петрова са новите притежатели на цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев.
Те получиха ценните инструменти тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието се състоя в амфитеатъра в Созопол.
Сега ще присъствате на нещо, което не се е случвало досега по този начин, каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ и покани министъра на културата Найден Тодоров. Той се обърна към музикантите с „уважаеми диаманти на българското музикално изкуство“. По думите му всеки един от тях е повод да се отиде на концерт, „но заедно всички - това е наистина невиждано“.
Според министъра на културата България винаги се е гордяла и е можела да се гордее със своите музика
В двадесет и седмото издание на „Банско джаз фестивал“ участваха 135 изпълнители от 18 държави, в общо 23 концерта. Двадесет и един дневни концерта с 45 участници от три държави също бяха част от програмата на фестивала.
Фестивала официално закри кметът на Банско Стойчо Баненски, който благодари на всички ангажирани в провеждането на музикалния форум – служители на Общината, доброволци, местните хора и специално на Асоциация „Фестивалите в България“, които са съорганизатори на фестивала. Благодари и на музикантите, „които ни дариха своя талант“. Баненски отбеляза, че за пореден път джазът е показал, че красивата сила на музиката може да обединява и вдъхновява. Показа ни, че музиката говори език, който е разбираем от хора от всяка възраст и националност, допълни кметът на Банско.
Като успешно определи тазгодишното издание на фестивала председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева - Иванова. По думите фестивалът „расте“ и се развива, добавят се нови елементи, което се приема добре от публиката. Тази година открихме Алея на джаза, много добре се приема и Джаз академията за млади таланти, чуждите изпълнители са изключително впечатлени от високото ниво, което предоставяме като техническо обезпечаване, озвучаване, музикални инструменти, каза Илияна Щерева – Иванова.
Вече планираме следващото издание на фестивала, който ще е в дните от 2 до 9 август 2025 г., обяви кметът на Банско Стойчо Баненски. С поглед в бъдещето и без да забравяме миналото, вървим напред, каза Илияна Щерева – Иванова. Вече има яснота за програмата на фестивала за следващата година, а подготовката започва още от финала на тазгодишното издание, посочи тя.
„Банско джаз фестивал“ се организира от Община Банско и Асоциация „Фестивалите в България“. е медиен партньор на музикалното събитие.
Деветото издание на "София филм фест на път - Кюстендил" беше открито тази вечер на Арката на площад "Велбъжд" в Кюстендил.
"Това е великолепна традиция, която се запази през годините, независимо от условията и пречките, които имахме във времето. За нас е огромно удоволствие, че и тази година ще се срещнем с програмата на "София филм фест", което е шанс за всички почитатели на стойностното кино, които не са имали възможност да видят програмата му по време на изданието през м. март", каза началникът на отдел "Култура и духовно развитие" Емануела Дюлгерска, която заедно със Светлана Дамянова от екипа на фестивала, откриха деветото му издание в Кюстендил.
Пожелаваме си винаги пространствата в града, предлагащи кино, да бъдат пълни с почитатели на стойностното изкуство, каза Дюлгерска. Фестивалът ще продължи през целия месец август, а в дните му ще бъдат представени общо ч
На 11 октомври ще бъде открит Есенен салон на Дружеството на троянските художници (ДТХ) в галерия „Серякова къща“ в Троян, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.
Залите на галерията ще приютят най-новите живописни, керамични и пластични творби, създадени от членовете на дружеството.
През миналата година в рамките на салона са представени над 90 творби, а очакванията на галеристката са в изложбата през настоящата година да вземат участие между 20 и 30 автори. Тя допълни, че галерията работи и с други троянски и гостуващи художници, който не са членове на ДТХ.
Събитието, което се провежда вече повече от 30 години, традиционно е съпътствано от музикални изпълнения. Този път ще гостува пианистът Краси Тодоров, член на група Jeremy. През годините той е бил пианист на Д2, работил е с Графа, Михаела Филева, Любо Киров, Мастило и много други.
Изложбата „Въздух. Вода. Земя. Огън“ чрез живописни изображения прави ретроспекция на етапите на „Голямото пътешествие“ на Европа, (Grand Tour), от 18-и век в Южна Италия, изминато отново от неаполитанската художничка – Адриана Пинятели Мангони.
Проектът ще бъде представен на оградата на резиденцията на италианското посолство на софийската улица „Париж“ от 5 септември до 20 декември, съобщават от посолството.
Авторката, в сътрудничество с Антонело Мильоци и Марко Марота, изминава очертания от огъня маршрут на активните в наши дни вулкани. Започва от Флегрейските полета и Везувий, преминава през подводната в голямата си част дъга, включваща активните вулкани на островите Стромболи и Вулкано, и накрая завършва с Етна.
Изображенията се
Трио „Дивертименто“ представи пред самоковската публика концерт-спектакъла „Песенни истории“ в салона на Младежкия дом в Самоков.
Триото е съставено от Грациела Панайотова, София Радилова, Иван Керековски. Те излязоха заедно на сцената с певицата Милена Гюрова.
Представлението започна с приспивна песен оригинал на немски език от Йоханес Брамс. Сценарият увлекателно разказва какво е песента, какви видове песни има, запознава публиката с прочути автори.
Разнообразната музикална програма включва песни с думи и без думи, приспивни песни и песни-приказки, песни от мюзикъли, от филми и още песенни изненади от композиторите Франц Шуберт, Феликс Менделсон, Йоханес Брамс, Ленард Бърнстейн, Александър Владигеров.
Сценарист на „Песенни истории” е Лилия Големинова, режисьор – Росица Костова.
Концертната
Художничката Долорес Дилова гостува във варненската галерия „Папийон“ с изложба живопис със заглавие „В онова време“.
По думите на авторката „онова време“ в нейните картини е хубавото, чисто, спокойно, „наше си време", в което се отдалечаваме от суетата, многото хора, говоренето, лъжите.
„В него всичко избледнява и остават силуети като в детска рисунка, цветът олеква и не е толкова интензивен. Всичко е спокойно“, обясни тя.
Дилова си спомня как нейният баща, художникът Дило Дилов, обичал страстно морето и го рисувал от натура постоянно, водейки своето семейство със себе си.
„Аз съм закърмена с тези пейзажи и с разказите за големи художници. Баща ми ни водеше в Созопол и ме оставяше на високо, за да рисувам с часове, дори в жегата, и аз се връщах с по петнадесетина работи. После Ванк